top of page
Katolicki ksiądz

SPOWIEDŹ

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA 

Kochani parafianie i goście!
Nasz kościół na Devonii od wielu lat jest szczególnym miejscem pojednania, miejscem BoÅŒego Miłosierdzia

Jesteśmy do Waszej dyspozycji w tygodniu w następującym porządku:

Poniedziałek:  7:00 - 7:25, 18:15 - 18:55

Wtorek:  7:00 - 7:25

Środa:  7:00 - 7:25, 18:15 - 18:55

Czwartek:  7:00 - 7:25, 18:15 - 18:55, 19:45 - 20:30
Piątek:  7:00 - 7:25, 18:15 - 18:55

Sobota:  7:00 - 7:25, 17:00 - 17:55

Niedziela: pół godziny przed kaÅŒdą Eucharystią (unikamy spowiadania w trakcie Mszy)

Trochę teologii

Chrzest odradza nas i wyzwala z mocy szatana, zanurza w śmierć Chrystusa, obmywa nas w Jego Krwi, tak ÅŒe umarli grzechowi zmartwychwstaniemy do nowego ÅŒycia. Lecz wypędzony szatan powraca do ataku wraz z siedmioma innymi, mocniejszymi; chce znów odzyskać swoją dawną siedzibę. I zdarza się, ÅŒe atak się udaje, a nowy stan duszy jest gorszy od poprzedniego. Pozostaje jednak ze Chrztu owo znamię pierwszej miłości i źródło, gotowe wytrysnąć, gdy tylko usunie się zaporę.

Powrót do Ojca

Ratunkiem naszym po Chrzcie jest sakrament Pokuty. Dzięki pokucie powracamy do Ojca, który czeka na swego syna marnotrawnego. Powracamy do Chrystusa, lekarza naszych dusz. Nie przyszedł On dla zdrowych, ale dla chorych. Przyszedł, aby odszukać i zbawić, co było zgubione, podobny do Pasterza przynoszącego z miłością na swych barkach zgubioną owieczkę. A w niebie więcej jest radości wśród Aniołów BoÅŒych z jednego grzesznika, który czyni pokutę, niÅŒ z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują pokuty.

Przebaczenie

W sakramencie Pokuty Chrystus przywraca chrześcijanom nadprzyrodzone ÅŒycie, które utracili przez grzech śmiertelny i odpuszcza karę wieczną. Tym, którzy ustrzegli się grzechu śmiertelnego, Bóg odpuszcza grzechy powszednie i umacnia ich w cnotach. Wszyscy otrzymują pomoc BoŌą do poprawy. Dobrze jest przystępować do sakramentu Pokuty w regularnych odstępach czasu.

Znak sakramentalny

Sakrament Pokuty jest ustanowiony na wzór sądu. Sędzią jest spowiednik, oskarÅŒycielem, oskarÅŒonym i świadkiem jest grzesznik. Znak sakramentalny stanowi wyznanie grzechów i słowa rozgrzeszenia. JeÅŒeli penitent nie ÅŒałuje za grzechy albo nie chce się z nich poprawić, albo teÅŒ nie wyznaje wszystkich grzechów śmiertelnych, sakrament jest niewaÅŒny, a człowiek naduÅŒywający go w ten sposób, cięŌko grzeszy.

Szafarz Sakramentu Pokuty

Szafarzem sakramentu Pokuty jest kapłan, który prócz święceń otrzymał od biskupa władzę spowiadania. Władza ta jest zwykle ograniczona do terenu diecezji. Poza jej granicami kapłan potrzebuje nowego upowaÅŒnienia. Rozgrzeszenie niektórych grzechów i zwolnienie od kar kościelnych zastrzeÅŒone jest biskupowi lub Ojcu świętemu.

Odpusty

Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy juÅŒ odpuszczone co do winy. Przez odpust darowuje Kościół tę karę w taki sposób, ÅŒe ÅŒywym przez zwolnienie, a umarłym przez wstawiennictwo przydziela nieskończone zadośćuczynienia Jezusa Chrystusa i nieprzebrane zadośćuczynienia Najświętszej Maryi Panny oraz świętych, stanowiące skarb duchowy Kościoła.
Odpusty są dwojakie: zupełne, czyli odpuszczenie całej kary doczesnej za grzechy, i cząstkowe, czyli odpuszczenie tylko części doczesnej kary za grzechy.
Jaką część kary doczesnej odpuszcza, Kościół określa według miary publicznych pokut, które stosowano w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Odpust 3 lat oznacza, ÅŒe temu, kto go zyskuje, odpuszcza się tyle z zasłuÅŒonej kary doczesnej, ile byłby odpokutował pełniąc przez trzy lata surową pokutę według dawnego zwyczaju Kościoła.
Aby ktoś mógł zyskać dla siebie odpusty, trzeba: aby był ochrzczony i nieekskomunikowany; miał przynajmniej ogólną intencję ich dostąpienia; naleÅŒycie wypełnił przypisane warunki; był w stanie łaski, przynajmniej na końcu przepisanych warunków i nie był przywiązany do ÅŒadnego grzechu powszedniego, gdy idzie o uzyskanie odpustu zupełnego.
Zwykłe warunki odpustu zupełnego obejmują przystąpienie do spowiedzi i Komunii św., nawiedzenie kościoła i modlitwę w intencji Ojca św.
Kto nie moÅŒe zyskać danego odpustu zupełnego, moÅŒe go jednak dostąpić cząstkowo zaleÅŒnie od warunków, które posiada.
W szczególności co do odpustów zupełnych naleÅŒy odróÅŒnić te, których moÅŒna dostąpić tylko raz na dzień lub raz w miesiącu, i te, których moÅŒna dostąpić, ilekroć spełniamy odpowiednie warunki (toties quoties).
Spowiedź wymaganą dla niektórych odpustów moÅŒna odbyć kila dni przed lub po wykonaniu praktyk przypisanych do danego odpustu (oczywiście w granicach rozsądku; tzn. taką granicą moÅŒe być tydzień). Komunię zaś moÅŒna przyjąć bezpośrednio przed lub w czasie najbliÅŒszym po wykonaniu tych praktyk. Ponadto osoby, które zwykle spowiadają się dwa razy na miesiąc i co dzień lub prawie co dzień przystępują do Komunii św., nie są obowiązane dodatkowo się spowiadać (o ile nie zgrzeszyły), by uzyskać odpusty.

bottom of page